Sosyal Medyada Biz}

Hidroelektrik Türbin Soğutma Sistemleri

Hidroelektrik Türbin Soğutma Sistemleri

Ülkemizde kurulu bulunan HES lerin %90 nın tribün soğutma sorunları vardır. Bahsi geçen HES ler dere tipi üretim yapan düşük kapasitede elektrik üretimi yapan hidroelektrik santralleridir

Bu HES ler soğutma suyunu cebri borudan sağladıklarından dolayı bu su daha çok silt türü çamurlu tabakalardan oluşmaktadır bunlar çeşitli filtrelerden geçtikten sonra tribün soğutma sistemlerine verilmektedir.

Burada sorun bu filtreler çok küçük parçaları filtre edememektedir eğer o tür filtre kullanılırsa soğutma suyunun kapasitesi düşmektedir soğutma yeterli olmaz sisteme zarar verir. Filtreden geçen küçük parçacıklar tribün sisteminde bulunan sisteme zarar vermeye başlar bunlar hızlı biçimde zımpara etkisi yaparak sistemin ömrünü kısaltır.

Şu anda kurulan sistemler yurt dışından yazılımıyla birlikte gelmekte olup o da HES başına birkaç milyon eura ya mal olmaktadır.

Bizim ar-ge sini ve üretimini yapacağımız  sistem de soğutmayı lokal yapıp bu soğutma sistemlerinin sensör ler ve yazılım aracılığıyla HES in mevcut scada sistemine uyumunun kolay bir şekilde yapılabilmesidir.